• Воскресенье , 4 Июнь 2023

Душпастирський візит — коляда

Усі священики після Урочистості Різдва Христового відвідують вірних з душпастирськими візитами, тому хочемо коротко розповісти про традицію, історію та суть душпастирських відвідин – коляди.

Слід знати, що священик, приймаючи уряд душпастирського служіння, силою Кодексу Канонічного Права, зобов’язаний відвідувати парафіян для того щоб познайомитися один з одним. «Настоятель повинен відвідувати сім’ї, беручи участь в клопотах вірних, особливо в неспокоях та смутку так само укріплювати їх в Господі, а також – якщо в чому недомагають — розсудливо їх виправляти» (Кан. 529 § l ККП).

Традиція колядування містить в собі багатство знаків та форм. Коляди мають прекрасну та глибоку суть: вони являються благовіщенням радості про народженого для нас Сина Божого, котрий хоче бути з нами. Ми відкриваємо двері дому, квартири і запрошуємо Еммануїла (Бога, котрий є з нами), щоб народився в кожній людині, в кожній сім’ї.

Після співання колядок, читається належний уривок зі Святого Писання, а далі йдуть молитви за сім’ю, за дітей, за подружжя, за хворих та самотніх.

Далі відбувається обряд окроплення свяченою водою помешкання та мешканців. Також священики спілкуються з людьми щоб довідатися їхні проблеми, клопоти, труднощі, підтримуючи їх на духу і уділяючи благословення Церкви. Ці відвідини служать також для заповнення та актуалізації парафіяльних книг.

На дверях дому освяченою крейдою розміщується знак: C+M+B і поточний рік. Це пов’язання з подіями Старого Завіту. Означення дверей кров’ю агнця захищало ізраїльські будинки від Ангела смерті, котрий проходив щоб винищити всіх первородних у Єгипті. Також християни, котрі приймають священика засвідчують свою приналежність до Церкви, і цей знак на дверях, дає очтоуючим зрозуміти: це помешкання християнина-католика.

Що значать літери: C+M+B? Звісно, це не є якісь магічні літери. Древньохристиянське тлумачення цих літер значить таке: «Christus Mansionem Benedicat» — «Нехай Христос благословить це помешкання». Це значення показує, що відвідини з колядою є душпастирським служінням, є визнанням віри та приналежності до спільноти Церкви.

Свята Різдва Христового приносять атмосферу любові, братерства та радості. Творять особливий зв’язок та відчуття спільноти через переживання правди про зішестя Сина Божого на землю та перебування з людьми.

Гарним звичаєм є відвідування в ці святкові дні своїх родичів, друзів, а також людей покинутих та самотніх. Немає отже нічого дивного, що в тому відвідуванні близьких людей, тобто парафіян, беруть участь також і душпастирі.

Вже ранньосередньовічні церковні документи згадують про колядування в період свят Різдва Христового як про форму контакту з вірними в дуже просторих на той час парафіях. Обґрунтування тієї практики шукали вже давно також в Євангелії від св. Матвія (Мт 2,2), де читаємо, що мудреці вклонившись новонародженому Ісусові повертались іншими шляхами до своїх країн.

Джерело: http://www.rkc.lviv.ua/news_view-Dushpasturskuj_vizut___kolyada-ua

Related Posts

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!