• Воскресенье , 26 Июнь 2022

Лист Єпископа Одесько-Сімферопольскої дієцезії на початок дієцезіальної фази Єпископського Синоду 2021-2023

9 жовтня цього року Папа Римський Франциск урочисто сповістив про скликання Синоду.

Спершу пригадаймо собі етимологічне походження слова «синóд». Воно походить від грецького слова «синодос», що означає «збори, зібрання чи зустріч», а коли перекладати дослівно, то “syn-hodos”, буде означати «прямувати разом».

Вже з перших століть християнства це слово охоче використовували, бо називали ним усі церковні зібрання, які відбувалися чи то в дієцезії, регіоні чи були зібраннями вселенського рівня. На таких зібраннях, тобто, синóдах єпископи, священники та миряни, слухаючи натхнення Святого Духа, в світлі Божого Слова, розважали над різними актуальними на той час літургійними, доктринальними, юридичними чи пасторальними питаннями.

Синóд єпископів – це зібрання окремих єпископів з різних регіонів світу для того, щоб вони своїми порадами надавали Римському Понтифіку належну допомогу у питаннях віри, моралі чи церковної дисципліни.

Цей синод розпочав Папа Франциск минулої неділі днем роздумів у Ватикані та урочистою Св. Месою, а сьогодні — кожен дієцезіяльний єпископ розпочинає урочистою Св. Месою у своєму катедральному храмі.

 

Тема цього синóду визначається самим поняттям синодальності, яка згідно з натхненням папи Франциска має бути вирішальним шляхом Церкви у третьому тисячолітті. Як ми вже згадували вище, дослівно грецьке словосполучення “syn-hodos”, означає «прямувати разом». Римський Понтифік запрошує усіх вірних та людей доброї волі відповісти на важливе питання: «Яким чином сьогодні учні Христа з різних куточків світу «прямують разом» за Христом? Що дозволяє Церкві звіщати Євангеліє більш ефективно у сучасному світі, одночасно, залишаючись вірною переданню Апостолів та натхненню Святого Духа?».

Святий Престол пропонує десять тематичних блоків або тем, дискусії над якими допоможуть відповісти на це головне запитання, а саме: хто товаришує нам у подорожі до Небесного Царства, про наше вміння слухати й здібність говорити, про літургійне служіння, співвідповідальність за місію Церкви, готовність до діалогу у Церкві та в суспільстві, діалог з іншими християнськими конфесіями, про владу в Церкві та участь в ній, про шлях розпізнавання та приймання рішень, про зростання в дусі синодальності.

Папа Франциск запрошує до пошуку відповідей на ці запитання не лише відповідальних та визначених осіб, але кожного християнина та людину доброї волі.

Синóд триватиме два роки і проходитиме під час трьох етапів: дієцезіяльний, континентальний та міжконтинентальний. Дієцезіяльний етап розпочинається сьогодні, а закінчиться у квітні наступного року. В кожній дієцезії у парафіях мають бути організовані дискусії серед парафіян, членів різних рухів, товариств чи спільнот, над запропонованими папою темами. Кожен єпископ ординарій вже визначив дієцезіяльного координатора синодальних праць. В нашій Одесько-Сімферопольській дієцезії головним координатором Синоду є о. Роман Крат.

У квітні наступного року синтез відповідей зібраних Конференцією єпископів з кожної дієцезії буде передано до Генерального секретаріату синóду, який знаходиться у Римі.

На континентальному етапі до березня 2023 року відбудуться синодальні дискусії в Африці, Океанії, Азії, на Середньому Сході, у Європі, Латинській та Північній Америці.

На завершення секретаріат синóду об’єднає всі напрацювання у єдиний робочий документ. А в жовтні 2023 року у Римі відбудеться третій етап, міжконтинентальний, на якому буде опрацьований та оприлюднений фінальний документ синóду.

 

Офіційне гасло синóду Ви можете бачити на банері: «Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія». Саме ці три слова Папа Франциск вважає трьома колонами сучасної синодальної Церкви. На банері можна побачити символічне зображення величного дерева життя, яке сягає аж неба. Воно є образом святого хреста й одночасно в ньому можна побачити крила голуба, що означають Святого Духа. Гостія, тобто, Тіло Христове, як сонце просвітлює путь тих, хто прямує за Христом. Групі із п’ятнадцяти різних людей ототожнюють людей будь-якого стану, віку, статі й покликання. Попереду йдуть діти й хворі, бо саме до них належить Царство Небесне.

Отже, дорогі брати і сестри, запрошую кожного з вас використати цю можливість аби краще усвідомити своє місце в Церкві Христовій та розважити щодо власного вкладу в місію проповіді Божого Царства. В найближчому часі буде опрацьований формат та план проведення дискусій над поставленими питаннями в нашій дієцезії, щоб кожний охочий зміг взяти участь у опрацюванні документу, що буде переданий до Конференції Єпископів України.

Прошу усіх вас, дорогі брати й сестри про молитву в цьому намірі, а також огортаю всіх Вас своєю молитвою й бажаю вам рясного Божого благословіння на вашій життєвій дорозі!

 

Одеса, 15.10.21

Єпископ Одесько-Сімферопольської дієцезії

Станіслав Широкорадюк

Related Posts

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!