• Четверг , 1 Декабрь 2022

Переживання ВЕЛИКОЇ П’ЯТНИЦІ в родині

ВЕЛИКА П’ЯТНИЦЯ

 

 • Велику п’ятницю ми споглядаємо Христа, Який «прийшов нам вказати дорогу перемоги над стражданням»; роздумуємо над страстями Месії, Сина Божого, у великій перспективі історії спасіння, пам’ятаючи про плоди Його хресної муки. Хрест стає знаком тріумфу, знаком найбільшої любові, котрий повинен видобувати нашу взаємну любов. Тріумф Христа розп’ятого– це тріумф любові.

 

 • Велику П’ятницю ми відмовляємося від м’ясних страв та дотримуємося суворого посту. Цього року єпископи України особливо заохочують нас постити на хлібі та воді, можна практикувати додаткові умертвіння. Не слухаємо розважальної музики, не дивимося світських програм, щоб вся наша увага зосередилася на таємниці цього дня. Стараймося в наших домівках пережити Велику П’ятницю як учні розіп’ятого Христа.

 

 • помешканні слід урочисто виставити хрест. Можна помістити його на «домашньому вівтарі» на білій серветці.

 

 

 • 15 годині, годині смерті Христа, запалюємо біля хреста свічку. Нехай сьогодні вона горить увесь час, коли ми вдома. Можна включити пасійну (великопісну) музику.

 

Після повернення з Літургії Великої п’ятниці в храмі (якщо це можливо)/ або після перегляду трансляції всі члени родини збираються біля хреста на адорацію (поклоніння).

 

Хід адорації (поклоніння) Хресту :

Пісня «Люде мій, люде».

Читання опису страстей Христових (усі сідають та зосереджено слухають) – Йн 19, 1-42 (якщо родина слухала Страсті Господні за допомогою трансляції, можна тут використати коротшу версію

– напр., Йн 19, 16-42) у поєднанні з адорацією хреста.

 

 • початок страстей;
 • на моменті «і схиливши голову, віддав духа» усі стають на коліна та в тиші дякують Христові за те, що Він спас нас через смерть на Хресті;
 • потім батько родини бере хрест та цілує стопи Ісуса. Всі присутні можуть також поцілувати або ж віддати шану Хресту в іншій формі. Можна при цьому співати «На хрест піднятий» чи якусь іншу відповідну пісню;
 • закінчення євангельського опису. Усі, стоячи, заносять до Бога спільні прохання. Кожний заклик може читати інша особа:

 

Батько:

 • щирою любов’ю поклонімося нашому Відкупителю, Котрий за нас страждав та був покладений до гробу. Благаймо його покірно: Помилуй, Господи, помилуй нас..

Всі: Помилуй, Господи, помилуй нас..

Б: Христе, наш Господи та Вчителю, слухняний аж до смерті, навчи нас завжди бути слухняними волі Отця.

Всі: Помилуй, Господи, помилуй нас.

Б: Христе, наш Царю, Ти став посмішищем у людей та покірно зносив усі приниження, навчи нас страждати за Твоє ім’я.

Всі: Помилуй, Господи, помилуй нас..

Б: Христе, наш Спасителю, Ти, розпростерши руки на хресті, притягнув усе до Себе, збери в Своєму Царстві всіх розпорошених дітей Божих.

Всі: Помилуй, Господи, помилуй нас.

Б: Христе, наше життя, Ти, помираючи на дереві хреста, знищив пекло разом зі смертю, дай нам помирати разом із тобою, щоб із Тобою ми славно воскреснули.

Всі: Помилуй, Господи, помилуй нас.

Б: Христе, наш Спасителю, Ти віддав життя за возлюблених братів, вчини, щоб такою ж любов’ю ми любили одне одного.

Можна додати особисті прохання.

Отче наш

Б: Споглянь, просимо Тебе, Господи, на Твою родину, за котру наш Господь, Ісус Христос, не вагався віддати Себе в руки злочинців та прийняти Хресні страсті. Котрий з Тобою живе й царює в єдності Духа Святого, Бог на віки вічні.

Всі: Амінь.

Хрест залишається на центральному місці в домі до вечора Великої Суботи – тоді замість нього з’явиться родинний Пасхал. Пропонуємо зробити вдома декорацію Гробу Господнього, у такому випадку поблизу нього на видному місці (напр., над Гробом) поміщаємо хрест, котрий ми адорували. До вечора Великої Суботи біля Гробниці перебуваємо в індивідуальній чи спільній родинній молитві.

На закінчення всі співають пісню «Пастиря не стало».

ДОДАТКОВІ ПРОПОЗИЦІЇ НА ЦЕЙ ДЕНЬ:

 

 • Опівночі (0.00) можна почати погодинно слідкувати й духовно єднатися зі страждаючим Ісусом.

Години, пов’язані зі страстями Ісуса Христа:

Великий Четвер

Тайна Вечеря

Молитва в Гефсиманії (до півночі)

Велика П’ятниця

0.00 – арешт Ісуса

2.00 – юдейський суд

4.00 – відречення Петра

6.00 – вирок юдеїв

7.30 – римський суд у Пилата, смерть Юди

8.00 – бичування, Варавва

10.00 – вінчання терновим вінком

11.00 – хресна дорога

12.00 – розп’яття

15.00 – смерть на хресті

18.00 – Йосиф Ариматейський у Пилата, пробиття серця Господа Ісуса, поховання

 • Помоліться Хресну Дорогу близько 12.00 години

 Порозмовляйте з дітьми про хрест. Чому хрест є у нашому домі, навіщо люди ставлять хрести при дорогах, чому ми хрестимося перед хрестом та знімаємо головний убір (хлопці)? Йдеться про те, щоб показати, чим є хрест та страсті Христові.

Related Posts

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!