• Воскресенье , 4 Июнь 2023

Рік сімї 2019

Послання Єпископів Римсько-Католицької Церкви в Україні

на початок Року Святості Подружжя та Сім’ї

Урочистість Святого Сімейства 30 грудня 2018 року

Вельмишановні священики і богопосвячені особи!

Дорогі подружжя, батьки, дідусі і бабусі! Улюблені діти!

Дорогі брати і сестри!

Отці Церкви називають Святе Сімейство земною Трійцею, що свідчить про їхню глибоку духовну інтуїцію. Разом з ними можемо сказати, що кожна родина, кожна сім’я мусить бути образом Пресвятої Трійці, Небесної Родини, в якій панує любов і взаємне обдаровування!

Літургія Слова, яку ми сьогодні почули, відкриває перед нами один день життя Ісуса, Марії та Йосифа. Можна сказати, що Євангеліст Лука наче трішки піднімає завісу, щоб ми могли побачити життя Родини, яка є взірцем і натхненням для всіх родин. Ми бачимо Святе Сімейство, яке йде до Єрусалима, щоб поклонитися Всемогутньому, ми бачимо як воно живе таємницею Пасхи, переживаючи і святкуючи великі діла Бога, які Він звершив в історії спасіння. Врешті, ми бачимо, як під час цього незвичайного паломництва юний Ісус вперше усвідомлює свою місію. Якою ж важливою є СІМ’Я, якщо її потребував і у ній зростав Божий Син! Св. Йоан Павло ІІ так описав цю тайну:

Від моменту Благовіщення Йосиф разом з Марією опинився наче в середині «віковічно схованої в Богові»таємниці, яка зодягнулася в тіло: «І Слово стало тілом, і оселилося між нами, і ми славу його бачили – славу Єдинородного від Отця, благодаттю та істиною сповненого» (Йн 1, 14). Оселилося серед людей, в святій назаретській Родині – одній з багатьох родин того галілейського містечка, одній із багатьох родин в землі Ізраїль. Там Ісус «ріс й міцнів, сповнюючися мудрістю, і Божа благодать була на ньому» (пор. Лк 2, 40). Євангелії в кількох словах подають цей довгий період «прихованого» життя, в якому Ісус з Назарета готувався до свого месіанського посланництва. Із цього сховку лише один момент видобувається на світло та описується в Євангелії від Луки – Пасха в Єрусалимі, коли Ісусові було дванадцять років (Redemptoris Custos 15).

Євангеліст Лука показує життя і місію Ісуса як дорогу до Єрусалима, де має звершитися Пасхальна Тайна. Тому, читаючи його Євангеліє, ми постійно бачимо Ісуса в подорожі, а опис дитинства нашого Господа завершується у Святому Місті, заповідаючи ті події, які стануться у Пасхальне Тридення. Шлях до Єрусалима – це також дорога християнина. Адже Церква є мандрівним народом, який прямує до Єрусалима, щоб пережити Пасхальну Тайну і сповнитися Божим Духом, який дає силу і відвагу любити у вимірі хреста. Врешті, Церква прямує до Небесного Міста, до повної єдності зі своїм Спасителем.

Сьогодні ми прагнемо особливо наголосити, що дорога до Єрусалима – це також шлях кожного подружжя і кожної сім’ї! До такої мандрівки віри Бог запрошує всіх. Він кличе кожне подружжя, кожну сім’ю вирушити дорогою віри, щоб, слухаючи Боже Слово і приймаючи участь в Літургії, вони з новим запалом шукали Господнє Обличчя.

Вслухаючись в голос Святого Духа, ми, Єпископи Римсько-Католицької Церкви в Україні, рік, що надходить, проголосили Роком Святості Подружжя та Сім’ї. Протягом цього року хочемо пережити досвід Святого Сімейства, яке в гурті паломників, серед співу псалмів та гімнів, мандрує до гори Сіону. Ми хочемо бути разом з Марією і Йосифом, які щораз більше пізнають Того, кого їм доручив Небесний Отець. Врешті, ми хочемо наново відкрити місію християнської родини – бути сіллю землі і світлом для цього світу (пор. Мт 5, 13-14).

         Ми прагнемо, щоб цей Рік благодаті був плідним для ваших родин і для всієї Церкви в Україні, тому запрошуємо вас взяти активну участь в душпастирських ініціативах, які будуть відбуватися в цьому часі. Зокрема наголошуємо на чотирьох:

 1. Перегринація ікони Святого Сімейства. Нехай душпастирі подбають, щоб у кожній парафіяльній спільноті відбулася перегринація (відвідини) ікони Святого Сімейства, від сім’ї до сім’ї, від дому до дому, від спільноти до спільноти. Починаючи від парафіяльного храму, родини прийматимуть образ Святого Сімейства у своїх домівках. Заохочуємо збиратися біля нього всією родиною, щоб разом читати Боже Слово та молитися. Нехай Святе Сімейство відвідає наші сім’ї у цьому видимому знаку. До спільної молитви можна запросити сусідів і знайомих. Можливо, для багатьох це буде перша зустріч і чудова нагода почути Слово Євангелія. Якщо інші християнські родини, зокрема вірні Православної Церкви, захочуть долучитися до перегринації і прийняти Святу Ікону у своїх домівках, потрібно створити їм таку можливість.

 • Дні зосередження для родин у парафіях та деканатах. Заохочуємо, щоб впродовж цього року в парафіях (або деканатах) організовувати дні зосередження для родин і всіх, хто їм служить. Програма такого дня може містити катехезу на родинну тематику (напр. виховання, взаємини, прощення тощо), працю в групах, роздуми і ділення Божим Словом, адорацію Пресвятих Дарів, таїнство Примирення і Покаяння, а передусім Євхаристію, яка буде серцем цих зустрічей. Нехай кожен такий день закінчиться радісним спілкуванням і агапою. Безумовно, такі зустрічі потрібно організовувати згідно з душпастирськими можливостями і потребами.
 • Третя подія, на яку прагнемо вас запросити – це Всеукраїнський конгрес сімей, який відбудеться 20-22 вересня в м. Вінниці та в м. Шаргороді (Вінницька обл.). Це буде велика маніфестація родинної спільноти, її краси, єдності і любові. Конгрес розпочнеться в Шаргороді Хресною Дорогою в намірі примирення сімей і подружь. Наступного дня конгрес продовжиться у Вінниці, де дорослі матимуть окрему програму з конференціями відомих спеціалістів. Завершиться ця виняткова зустріч 22 вересня спільною Євхаристією, якій передуватиме процесія та година свідчень сімей.
 • І ще один подарунок від Церкви, нашої Матері: можливість отримати відпуст з нагоди цього Святого Року. Передусім за участь в урочистому відкритті Року святості сім’ї в кожній дієцезії, а також за паломництва до храмів, які в кожній дієцезії визначить дієцезіальний єпископ, за духовне усиновлення зачатої дитини, молитву однієї частини розарію в намірі подружь чи родин, що переживають кризу, жертвування своїх страждань в намірі подружь чи родин, що переживають кризу, спільне читання Святого Письма в сім’ях, участь в марші за життя і сім’ю, участь (принаймні один день) в загальноукраїнському Конгресі сімей у Вінниці та Шаргороді, участь в центральних урочистостях кожної дієцезії, участь в урочистому закінченні Року сім’ї в кожній дієцезії.

Відпуст можна отримати за звичайних умов: треба перебувати у стані освячуючої благодаті (брак важкого гріха на сумлінні) або приступити до таїнства сповіді, не мати жодної прив’язаності до гріха, навіть буденного (якщо брак повної свободи від гріха, можна отримати частковий відпуст), молитва в намірах Святішого Отця (напр. «Отче наш», «Радуйся Маріє», «Вірую») в намірі тих справ, за котрі Папа щодня молиться.

         Просимо усіх долучитися до спільної турботи про благо сім’ї, щоб захистити це Боже діло від нападів злого духа в сучасному світі.

Нехай Святе Сімейство з Назарета супроводжує нас впродовж нашого паломництва віри. Нехай вчить нас взаємної любові і служіння. Нехай Марія, Матір найчистішої любові, і Йосиф, опікун Відкупителя, огорнуть нас своєю постійною батьківською опікою.

         На усі Ваші ініціативи, на Вашу боротьбу і змагання, на Вашу молитву і кожне добре діло для добра наших родин з серця благословляємо:

В Ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

Єпископи Римсько-Католицької Церкви в Україні.

УМОВИ ОТРИМАННЯ ВІДПУСТУ ПОВ’ЯЗАНОГО З РОКОМ СВЯТОСТІ ПОДРУЖЖЯ ТА СІМ’Ї

Апостольська Столиця благословляє отримання відпусту для себе або померлого (не можна жертвувати відпуст за іншу живу особу).Відпуст можна отримати за звичайних умов, додаючи конкретні вчинки пов’язані з отриманням даного відпусту.

Звичайні умови:

 • перебувати у стані освячуючої благодаті (брак важкого гріха на сумлінні) або приступити до таїнства сповіді;
 • прийняття святого причастя;
 • не мати жодної прив’язаності до гріха, навіть буденного (якщо брак повної свободи від гріха, можна отримати частковий відпуст);
 •  молитва в намірах  тих справ в котрих Святіший Отець щодня молиться (напр. «Отче наш», «Радуйся Маріє», або «Вірую»).

Умови отримання даного відпусту, крім звичайних умов:

 1. Урочистий початок Року святості подружжя  та сім’ї в кожній дієцезії (30.12.2018).
 2. Паломництва до визначених храмів (визначаються в кожній дієцезії дієцезіальним єпископом).
 3. Духовне усиновлення зачатої дитини.
 4. Молитва однієї частини розарію в намірі подружь чи родин, що переживають кризу.
 5. Жертвування своїх страждань в намірі подружь чи родин, що переживають кризу.
 6. Спільне читання Святого Письма в сім’ях.
 7. Участь в марші за життя і сім’ю (загальнонаціональний чи місцевий).
 8. Участь (хоча ж би один день) в загально українському Конгресі сімей у Вінниці (20-22.09.2019).
 9. Участь в центральних урочистостях в кожній дієцезії (дату урочистості встановлює дієцезіальний єпископ).
 10. Урочисте закінчення Року сім’ї в кожній дієцезії (29.12.2019).
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!