• Суббота , 3 Июнь 2023

Що ми знаємо про традиції СВЯТОГО ВЕЧОРА?

Згідно з давньою традицією, Свята Вечеря у переддень Різдва збирає за столом усю родину. І що важливо – спізнюватися до столу аж ніяк не можна.

У цей день наші прадіди нічого не їли аж до самого вечора. І лише з першою зорею на небі, яка, за біблійними переказами, несе благу звістку про народження спасителя – Ісуса Христа, розпочинали святкову трапезу.

В Україні дотепер збереглися віковічні традиції, одна з яких – дванадцять пісних Святвечірніх страв. Зазвичай це пшенична кутя, узвар, борщ, варений горох, капуста, риба, вареники, картопля, гриби, голубці, пампушки. Є деякі регіональні відмінності, але в цілому дотримуються приблизно такого меню. Цікаво, що кожна страва має своє особливе значення.

 1. Оплаток — це прісний хліб, котрий випікається у вигляді тоненьких пластинок з пшеничного борошна та води. З давніх давен ділення хлібом символізувало поєднання. Отож, облаток також є символом братерства та любові. За Вігілійний стіл не можна сідати доти, поки панує незгода та чвари. Католицька церква зберігає дуже гарну традицію – ділитися хлібом-облатком. Відбувається це таким чином: з появою вечірньої зірки вся родина збирається довкола святкового столу. При світлі свічок усі співають колядку, потім моляться, і голова родини складає усім святкові побажання. Після цього члени родини складають один одному побажання. При цьому один в одного відломлюють шматочок облатка. Взаємне ділення хлібом є виразом пробачення, примирення та любові.
 2. Кутя – окраса. Це – перша страва, яку їдять. Потім всі інші. У різних регіонах її готують то рідкою, то густою. Незмінними є горіхи (цілі або подрібнені), мед, мак, родзинки. Взагалі, кожна господиня може нафантазувати все, що забажає. Головна умова, щоб було смачно. З неї починають трапезу.

Зерно є символом плідного і вічного життя, воскресіння і кругообігу днів. Тобто зерно в різдвяній куті символізує безсмертність або переродження душі.

Макове молоко з медом — це символ достатку і плодючості землі.

Мед окремо символізує солодкість і земні втіхи.

Мак і горіхи означають багатство і родючість.

 1. Капуста – капуста виступає як символ простоти й водночас міцності, єдності навколо однієї твердої основи – Христа-Бога.
 2. Борщ – символ торжества добра. Оскільки господиня готує пісний борщ із різних простих рослин, які дарує їй земля, так само християнин вишліфовує свою волю із простих щоденних малих здорових практик, які зачерпнув із родинного дому або доброго християнського суспільства. Різдвяний борщ заквашується попередньо приготовленим квасом з буряка, тому має темно-червоний колір. Він ще символізує кров вифлеємських дітей, знищених за наказом Ірода.
 3. Горох, фасоля – символ Божої весни, яка завжди відроджується в людині після занепаду, символ єдності роду.
 4. Риба – у ранньому християнстві риба була прийнята як символ Христа багатьма Отцями Церкви. Знак риби був першою монограмою Христа. Грецька абревіатура ІХТІОС – ім`я Ісуса читається як «риба». Саме брати-рибалки стали першими учнями Ісуса, який сказав їм, що вони будуть «ловцями людей». Віруючі, учні Христа, як і Він сам, уподібнювалися рибам, які перебувають у безпеці лише у «воді вчення».
 5. Вареники – символізують достаток.
 6. Гриби – дві природи Ісуса Христа: божественна (шапка) і земна (ніжка).
 7. Голубці – сама назва цієї страви вказує на її символічність. Голуб – символ Божої любові, символ Святого Духа, символ краси і сили, отриманої від Сотворителя.
 8. Пиріжки (коржі) – символ, здоров`я і щастя, які людина зможе отримати в постійному спілкуванні з новонародженим Ісусом.
 9. Узвар (узвар, вода) – представляє життя, яке Бог надає кожній людині. Свята вода є символом очищення тіла і душі.
 10. Пампушки – святі на небі, які повірили в Ісуса і отримали вічне життя. Їх мільйони, і кожна людина, зокрема християнин, покликаний до того солодкого, повноцінного, вічного життя. Слово «свято» походить від «святого», і звідси пампух – символ свята, радості, які Богом даровані людям.

 

Related Posts

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!