• Четверг , 1 Декабрь 2022

Травень — місяць Матері Божої

 
Травень у Церкві є місяцем, присвяченим ушануванню Матері Божої. В цей час традиційні «маївки» — молебні, відправляються по храмах, при гротах, капличках і придорожніх статуях Богородиці.
Початків цього молебню слід шукати у піснях на прославу Пресвятої Діви, відомих на Сході вже у V ст. На Заході присвячення травня Матері Божій з’явилося допіру на межі ХІІІ і XIV століть, завдяки іспанському королю Альфонсу Х. Він заохочував підданих, аби вечорами збиралися на спільну молитву перед статуями Богородиці Діви.
Травневі молебні швидко стали популярні в усій християнській Європі. Один з верхньорейнських містиків, блаженний домініканець Генріх Сузо, у своїх текстах згадує, що ще дитиною збирав по луках квіти й відносив їх Марії. У XVI столітті поширенню марійної побожності посприяло винайдення друку. А вперше травень був названий місяцем Марії у виданій 1549 року в Німеччині книжечці «Духовний травень», яка була письмовою відповіддю на Реформацію.
В численних житіях святих і монастирських хроніках можна прочитати про травневий культ Діви марії. Хорошим прикладом є св. Филип Нері, який збирав дітей біля статуї Матері Божої, заохочував їх молитися і приносити квіти до Її ніг. Подібні звичаї описують хроніки італійських домініканців XVII століття.
Отцем травневих молебнів став неаполітанський єзуїт о. Ансолані, який жив на межі XVII і XVIII століть. Він організовував у королівській каплиці спеціальні концерти марійних пісень, які завершувались урочистим благословенням Пресвятими Дарами. Великим прихильником і поширювачем цієї форми вшанування Матері Божої був інший єзуїт, о. Муцарелі, який 1787 року надрукував спеціальну брошурку, розіславши її до всіх єпископів. Попри заборону діяльності єзуїтів, яку здійснив папа Климентій XIV, о. Муцарелі зумів прищепити цей травневий молебень у практику вірян храму Іль Джезу в Римі. Поширив він її також і в Парижі, де супроводжував папу Пія VII під час коронації Наполеона Бонапарта. То саме Пій VII наділив марійні молебні першими відпустами. 1859 року черговий наступник св. Петра — Пій ІХ затвердив ту форму травневого молебню, яка відома й до сьогодні.
У Польщі, звідки ця традиція прийшла у в Україну, перші травневі молебні згадуються 1838 року; вони відбувалися на теперішній українській землі, в Тернополі, у храмі єзуїтів. У середині ХІХ століття маївки вже було служено у багатьох інших українських містах. Цього місяця біля хрестів і капличок Матері Божої колись гуртувалися діти, молодь, старші, щоб єдиним серцем і устами прославляти Пречисту Діву Марію. В кожній християнській родині перед образом Матері Божої запалювали свічку, ставили квіти і молилися.
Ми не можемо занедбати таку прекрасну традицію пошани Матері Божої. Це набоженство має глибоке коріння. Навіть тоді, коли народ був дуже убогий, біля престолу Матері Божої дівчата робили з паперу квіти-лілеї і кожної маївки тримали ті лілеї і співали, прославляли Пречисту Діву Марію. Культ Матері Божої, Цариці, дуже поширився у нашому народі, це був один із найулюбленіших культів, який завжди збирав дуже багато людей.
Неможливо перелічити всі ласки, які спливають на людство через руки Марії. Скільки душ завдячують Марії своїм спасінням? Скільки душ потягнула Вона прикладом свого життя до наслідування і до високої святості.
Молитва – наймогутніший і найбільш поширений засіб Богородичного культу. Найлегше обмірковувати й обговорювати наші справи й наші терпіння з Матір’ю. І мабуть, християни до нікого не моляться так багато і так гаряче, як до Божої Матері.
Госчподь великі ласки зсилає нам через руки Пречистої Діви Марії, тому не будьмо ліниві, не будьмо байдужі, а стараймося в травні прославити Пречисту Діву Марію нашими добрими вчинками, молитвами, піснями, щоби Мати Божа нам неустанно допомагала!
 
https://www.facebook.com/UGCCBoryslavBaniaKotivska/posts/454745708601913/
 

Related Posts

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!