• Пятница , 31 Март 2023

Велика П’ятниця Літургія Господніх Страстей

В зосередженні й тиші ми зібраємося у Велику П’ятницю для того, щоб згадати про Страждання і Смерть Господа нашого Ісуса Христа. Завершився день, в якому помер наш Господь і Спаситель. У цей день не відправляється Служба Божа. Вівтар оголений із вчорашнього дня, залишається таким і сьогодні. Лише на час уділення Святого Причастя він буде накритий обрусом. Літургія Великої П’ятниці розпочинається Літургією Слова, в якій головне місце займає опис Страстей Господніх від Святого Йоана. Після читання буде винятково урочиста вселенська молитва, в якій ми маємо пригадати про всіх близьких і далеких, віруючих і тих, які ще досі не пізнали Бога, друзів і ворогів, бо Кров Христова, пролита на хресті, обмила всіх людей по всій землі. Центральним місцем цієї Літургії є поклоніння Хресту і Святе Причастя. Наприкінці богослужіння відбудеться урочиста процесія з Євхаристійним Тілом Христа до Господньої Гробниці. А на початку Літургії Великої П’ятниці, священик падає ниць перед Божим вівтарем і молиться в тиші. Ми всі стаємо на коліна і скеровуємо наші думки й серця до Бога, який зараз присутній серед нас, як був присутній перед своїм Сином, коли Той віддавав за нас своє життя. Дякуймо Йому за те, що ніколи не залишає нас без своєї опіки.

 

Пророцтво Ісаї розповідає нам сьогодні про плоди страждання Месії, на якого Господь «поклав провини всіх нас». Страждання людини, а особливо невинної, завжди залишається тайною. Пояснення сенсу цього страждання дав нам Христос, який Хресну Дорогу зробив дорогою слави.

 

Читання з Нового Заповіту показує нам Христа, єдиного й найвищого Архієрея, який приніс спасіння всім, хто увірував в Нього. Христос є посередником між Отцем і нами, тому з довірою наближаймося до трону благодаті — цим троном для нас є переможний Хрест.

 

В цей день буде внесено закритий хрест – знак спасіння і дорогу вічного життя. Священик, відкриваючи хрест, тричі співатиме: «Ось – дерево хреста»; у відповідь ми кожного разу відповідатимемо: «Прийдіте, поклонімось», висловлюючи Христу вдячність за наше спасіння. Важливо, щоб під час поклоніння хресту, кожен мав перед своїми очима також і той хрест, який носимо. Не той, що на шиї, але той, який носиш в серці. Не забувай, що Хрест Ісуса веде до воскресіння.

 

Від Хреста Літургія провадить нас до Причастя Тіла і Крові Спасителя. Це показує нам, що між Хресною Смертю та Євхаристією існує тісний зв’язок. Ми завжди беремо участь в Євхаристійній Вечері Агнця завдяки Його Розп’яттю. Так і сьогодні Христос зміцнює нас своїм Тілом. Приготуймося прийняти Його, звертаючись спільно до нашого Отця в небі.

 

На закінчення в урочистій процесії Найсвятіше Таїнство буде перенесено до Господньої Гробниці. Там відбудеться молебен-чування, в якому, ще раз розмірковуючи про велич Божої Любові, будемо дякувати за те, що дав нам Ісус через свою смерть на хресті. В першу чергу зосереджуймося на Святішому таїнстві. Господня Гробниця сповнена справжньою присутністю Ісуса Христа.

 

Related Posts

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!