Пасхальну ніч розсвітлює Воскреслий Христос. Є це Велика Ніч, бо в ній, у сакраментальний спосіб, міццю Святого Духа, переживаємо найважливішу подію в історії світу і людства, якою був перехід (пасха) зі смерті до нового життя через воскресіння. Ця спасенна таємниця в літургії цієї ночі стане для нас реальністю. Відображають нам її передусім два пасхальних таїнства: Хрещення і Євхаристія. Ціла динаміка Пасхальної ночі концентрується навколо нового життя в Христі, тому літургія, у якій будемо приймати участь, є багата символами: світло – слово – вода і трапеза (учта). Ці знаки становлять також головний зміст окремих частин літургії Вігілії пасхальної.
- ОБРЯД СВІТЛА
Значення світла розуміємо повніше, коли порівнюємо його з темрявою. Тому Вігілія пасхальна розпочинається тоді, коли у храмі і на зовні є ще темною. Обряд літургії світла складається з посвячення вогню, запалення пасхалу та свічок вірних, а також освітлення храму.
Поступове розсвітлення темряви “Світлом Христа” має глибоку вимову. З Ним переходимо з темряви смерті до світла нового життя. Символіку світла і пасхальної свічки, а також теологічну вимову цілої Великої Ночі, пояснює нам Пасхальне послання “Exsultet”: “Є це та сама ніч, в якій колись отців наших, синів Ізраїля вивів з Єгипту і перевів сухою ногою через Море Червоне. Є це ніч, яка світлом вогняного стовпа розсіяла темряву гріха, а тепер та сама ніч звільняє усіх віруючих у Христа на цілій землі від зіпсуття поганського життя та від темряви гріхів і повертає та згромаджує у спільноті святих. Саме цієї ночі Христос переміг смерть В цю ніч, повну благодаті, нехай ця свічка, посвячена на славу Твого Імені, безперервно палає, щоб розсвітити темряву цієї ночі. Нехай її пломінь дочекає сходу сонця, яке не знає заходу — Христа, Сина Твого”.
Пломінь світла є також знаком готовності і постійного очікування. Тому “згідно з дуже давньою традицією, ця ніч повинна бути чуванням на честь Господа (Вих 12,24). Вірні, послушні словам Євангелії (Лк 12, 35), тримаючи у руках запалені свічки, повинні бути подібні до людей, котрі очікують свого Господа, щоб коли повернеться застав їх чуваючими і запросив до свого столу.
- ЛІТУРГІЯ СЛОВА
Після короткого обряду світла, Церква задумується над усіма великими ділами, які Господь Бог зробив від початку для свого люду, а також відповідає довір’ям на слово і Божі обітниці.
Багатий перелік читань є характерним елементом вігілії – очікування на Господа, котрого заповідають старозавітні події і пророки. Згромаджені вірні відповідають на Боже слово співом, або медитаційним мовчанням. В літургії слова цієї ночі є особливо важливими і повинні бути урочисто виконаними Gloria i Alleluja перед Євангелією.
- ЛІТУРГІЯ ХРЕЩЕННЯ
Вода є одним з найважливіших елементів необхідних для життя, тому є вона також символом надприродного життя. Є знаком початку Божого життя в людині у таїнстві хрещення.
Теологічне значення символу води найкраще пояснює молитва під час посвячення води для хрещення: “Просимо Тебе, Боже, нехай через Твого Сина зійде на цю воду міць Святого Духа, щоб усі через хрест похоронені разом з Христом в смерті, з Ним також повстали до нового життя”.
Ось чому хрещення і відновлення обітниць хрещення займає почесне місце у літургії пасхальної Ночі.
- ЄВХАРИСТИЧНА ЛІТУРГІЯ – УЧТА ПАСХАЛЬНА.
Літургія світла, Божого слова і хрещення були впровадженням і умовою радісної зустрічі з Воскреслим Христом на євхаристичній трапезі. В сакраментальний спосіб в Євхаристії Великої Ночі, котра є вершиною цілого Пасхального Трідуум, Христос перейде через смерть до життя. Цей дар життя отримаємо також усі ми, котрі приймаємо участь у пасхальній трапезі та споживаємо Тіло і Кров правдивого Божого Агнця.
Літургія пасхальної Вігілії є найбільш урочистою Святою Месою.