• Суббота , 3 Июнь 2023

Великодні символи. Можеш придбати…

Свічка – світло, сяйво Воскреслого Христа. Як жертва Ісуса на хресті спричинила відновлення внутрішнього світу людини, так просвічені Воскреслим Христом, ми зможемо йти у світ і не блудити, бути життєрадісними і ставати світлом для інших.

Чому ягнятко?  Символ ягня— «найбіблійніший» серед усіх великодніх символів. Передусім він вказує на жертовного агнця Старого Завіту. Згідно з книгою Вихід, у ніч Песаху ізраїльтяни позначали свої будинки кров’ю принесеного в жертву невинного ягняти. Цей знак врятував їх від смерті і дозволив утекти з Єгипту. Пасхальний агнець став символом переходу від рабства до свободи. Те ягня було, однак, лише передвісником справжнього Агнця— Ісуса Христа, який через свою жертву і пролиту кров на хресті рятує від смерті усіх, хто вірує в Нього, та дає справжню свободу і життя вічне. Ми пам’ятаємо, що Агнцем Божим назвав Ісуса Йоан Хреститель. Під час кожної Меси ми чуємо його слова: «Ось Агнець Божий, що бере на себе гріхи світу». Книга Одкровення відкриває прославленого Ісуса як Агнця заколеного, кому все творіння поклоняється. Ось чому мистецтво перших християн почало зображати ягня з переможним прапором, яке тримає книгу з сімома печатками. Це найпоширеніше зображення воскреслого, живого Господа.

Чому яйце? Яйце не має таких виразних біблійних контекстів, як агнець, хоча символіка його дуже однозначна. В усіх культурах яйце було символом початку нового життя. Воно також було об’єктом культу, а у в повсякденному житті мало забезпечити процвітання в домі та в родині. Символ яйця має велике значення в юдаїзмі. Споживання його — це один з елементів святкування Песаху. За юдейським звичаєм, під час святкової вечері зварене вкруту яйце занурюють у солону воду. Ритуал має жалобний характер і нагадує подвійне руйнування єрусалимської святині (у 586 році до н. е. і 70‑у році н.е.). Спожите яйце — нагадування про те, що тільки відновлення храму поверне Ізраїлю справжню радість. Перші християни, що походили з юдаїзму, під час великодньої Літургії споживали яйця на знак єдності з рештою Ізраїлю. Натомість християни з язичників бачили в яйці символ родючості, здоров’я і всілякого щастя та благополуччя.

Святий Августин порівнював із яйцем християнську надію. «Так само як надія ще не є реальністю, так і яйце ще не є куркою. Є яйце, але ще нема курчати. Треба на нього терпляче очікувати… Покрите шкаралупою, має зігріватися, щоб ожити». Мистецтво ранніх християн вбачало в яйці символ гробниці, яка тріскає, мов яєчна шкаралупа, щоб могло вийти з неї нове життя, тобто Воскреслий Христос.

 Чому зайчик?  Кролик або зайчик у багатьох культурах — це символ безсмертя, відродження природи і плідності тварин. Оскільки це дуже полохлива тваринка, у стародавньому християнському мистецтві кролик символізував швидкоплинний час. Він вказував на невизначеність і швидкоплинність людського життя, яке поспішно йде до вічності. Заєць — це також символ страху та пильності. Прислів’я каже: «Заєць спить із розплющеними очима». Тож уже для перших християн він став знаком пильності й живого очікування на прихід Господа. Символ зайчик або кролика стосується також християн, які тільки недавно були охрещені. Святий Августин порівнював новоохрещених із боязких і немічних зайців, що ховаються за скелею, якою є Ісус Христос.

Наближається Великодній час! Тож нехай у ваших домівках будуть ягня, крашанки, курчата і зайці. Нехай вони будуть прикрасою під час спільного святкування, адже це саме вони символізують християнську радість нового життя, яке приносить Воскреслий.

 

Джерело: CREDO: https://credo.pro/2019/04/201663

 

Це все можна придбати у нашій «Церковній лавці». Парафія св. Йосифа, вул. Декабристів, 32, м. Миколаїв

Related Posts

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!