Сьогодні Слово Боже з Євангелія від св. Луки: Лк. 2, 22-40
І як сповнилися дні очищення їхнього, за законом Мойсея, вони привели його в Єрусалим поставити його перед Господом, як то написано в Господньому законі: “Кожний хлопець, первородний, буде посвячений Господеві”, — і принести жертву, як то написано в Господньому законі: “Пару горлиць або двоє голубенят.” А був в Єрусалимі чоловік на ім’я Симеон; чоловік той, праведний та побожний, очікував утіхи Ізраїля, і Дух Святий був на ньому. Йому було відкрито Святим Духом, що не бачитиме смерти перш, ніж побачить Христа Господа. Він прийшов Духом у храм. І як батьки вносили дитя-Ісуса, щоб учинити над ним за законним звичаєм, він узяв його на руки, благословив Бога й мовив: “Нині, Владико, можеш відпустити слугу твого за твоїм словом у мирі, бо мої очі бачили твоє спасіння, що ти приготував перед усіма народами; світло на просвіту поганам, і славу твого люду — Ізраїля.” Батько його і мати дивувалися тому, що говорилося про нього. Симеон же благословив їх і сказав до його матері Марії: “Ось цей поставлений для падіння й підняття багатьох в Ізраїлі; він буде знаком протиріччя, та й тобі самій меч прошиє душу, щоб відкрились думки багатьох сердець.” Була також і Анна, пророчиця, дочка Фануїла з покоління Асера; вона була вельми похила віком і жила сім років з чоловіком від дівування свого; зоставшися вдовою аж до вісімдесят четвертого року, вона не відходила від храму, служачи (Богові) вночі і вдень постом та молитвою. І надійшла вона тієї самої години й почала прославляти Бога та говорити про нього всім, що чекали визволення Єрусалиму. І як вони виконали все згідно з законом Господнім, повернулися в Галилею, до Назарету, свого міста. Хлоп’я ж; росло й міцніло, сповнюючися мудрістю, і Божа благодать була на ньому.
Принісши малого Ісуса до храму, Марія і Йосиф не тільки виконали наказ закону, але також показали Його світу. Накази і обов’язки, яких досвідчуєш в житті, а також вимагання, які ставиш перед собою, повинні бути засобом до мети, а не метою самою в собі. Подивись на своє духовне життя. Чи молитва, Свята Меса та інші духовні практики — це для тебе тільки обов’язок, який мусиш виконувати, а, може, вони ведуть тебе далі, до зустрічі з живим Богом?
Виконання обітниці, яку Симеон отримав від Господа, прийшло в особі малої Дитини. Ми часто очікуємо діяльності Бога в нашому житті, яка б об’являлася через чудеса, навернення і зцілення. А так часто не зауважуємо Його тихої присутності в нашій щоденності. Подумай, де ти кожного дня зустрічаєш Бога, в яких ситуаціях або в людях? На перший погляд ми можемо не зауважити таких простих подій і Божої присутності в них.
Святий Лука згадує також пророкиню Анну, котра не залишала Єрусалимського храму, перебуваючи там в постійній молитві і постах. З людської точки зору вона не робила нічого особливого, не вела активного життя. Можна сказати, її життя було монотонне і нудне. Але, завдяки тому, що вона зуміла прийняти свою щоденність, змогла зустріти Ісуса, а потім змогла засвідчити про Нього людям, котрих зустріла. Як ти переживаєш свою щоденність? Чи намагаєшся прийняти її такою, якою вона є, а, може, твої думки перебувають деінде, всюди, тільки не тут і зараз?
Порозмовляй з Ісусом про те, що порушило тебе в сьогоднішній молитві. Чи ти усвідомлюєш Його присутність в твоєму житті? Проси про радість переживання щоденності, яку Він дає тобі.
****
5 лютого відзначають День святої Агати, яка проживала в Сицилії приблизно в 231-251 роках. Відомо, що, прийнявши хрещення, вона пообіцяла собі зберегти цноту чистоти. Однак її красу помітив римський намісник Квіціан. Агата відмовила йому, тому Квіціан зненавидів красуню і в помсту очолив рух проти сицилійських християн. Агату, яка щиро полюбила Христа, заарештували в числі перших. Намісник намагався розбестити Агату і заручився підтримкою однієї розпусниці. Але змова не досягла своєї мети, тому Квіціан наказав катувати дівчину. У цей самий момент в Сіцілії стався сильний землетрус, в результаті загинуло дуже багато язичників. Намісник побачив у цьому знак долі і припинив гоніння християн. На жаль, дівчину, на честь якої відзначається це свято, не вдалося врятувати: вона померла у в’язниці від тортур. Трагедія сталася саме 5 лютого 251 року.
Агату визнали святою мученицею. Її поховали християни — спочатку за містом, але пізніше останки перенесли до кафедрального собору міста Катана. Святкування Дня святої Агати обов’язково супроводжується освяченням хліба, солі й води.
Вважається, що вони охороняють нас та наше житло від природних катаклізмів. Її вважають захисницею від вулканів, пожеж, блискавок, раку грудей; згвалтованих.
Квіціан захотів привласнити собі маєток Святої Мучениці, тому верхи на коні вирушив до її родинного міста. Переправляючись паромом через річку, кінь його кинув під ноги, після чого понівечене тіло скотилося у річку і потонуло.
Святу Агату почали вшановувати тоді, коли через рік після її смерті вибухнув вулкан Етна. Її рідному міcту загрожувала велика небезпека. Люди вийшли із процесійною ходою несучи білу хустку, яку взяли із гробу Святої. Несподівало вулканічна лава зупинилася перед мурами міста. Від того часу Святу вшановують в особливий спосіб.
З її іменем пов’язані багато місць та об’єктів, зокрема Собор Святої Агати, збудований у 12 столітті. Щороку покровительці присвячують велику святкову церемонію. На початку лютого, прославляючи святу Агату, вулицями Катанії влаштовують церковну ходу.
Члени релігійних осередків і всі охочі крокують зі свічками, хоругвами та зображеннями Святої. Всі одягнені у біле і чорні кепки. Бо саме біла хустина Святої Агати однієї ночі врятувала місто від вулканічної лави.
****
Притча: Осел у криниці
Якось осел фермера провалився в криницю. Поки фермер думав, що йому робити, тварина годинами видавала жалібні звуки. Нарешті фермер прийняв рішення, він зважив, що осел уже старий, та й криниця себе вичерпала. Тобто немає сенсу витрачати зусилля заради того, щоб витягати старого осла. І він попросив всіх своїх сусідів допомогти йому закопати криницю. Всі разом узялися за лопати і стали кидати землю вниз.
Осел відразу ж зрозумів, до чого йде справа і почав видавати страшний вереск. Через деякий час, на диво, він притих. Фермер вирішив перевірити й подивитися як там унизу. Він був дуже здивований від того, що він там побачив. Із кожним шматком землі, що падали на його спину, ослик робив щось неймовірне. Він струшувався й ставав поверх скинутої землі.
Поки сусіди фермера продовжували кидати землю в криницю, щораз тварина струшувалася й ставала поверх землі. Незабаром усі здивувались, тому що побачили, як ослик здійнявся наверх, перестрибнув через край криниці й умчався як очманілий!
У житті вам буде зустрічатися багато всякого бруду й щораз життя буде посилати вам все нову й нову порцію. Кожен раз, коли впаде чергова порція, струснися й піднімайся наверх, і тільки так ти зможеш вибратися з безодні.
Кожна з виникаючих проблем – це як камінь для переходу через струмок. Якщо не зупинятися й не здаватися, то можна вибратися з будь-якого найглибшої криниці.
Струснися й піднімайся наверх!
Римсько-Католицька Церква,
вул. Декабристів 32, 54001 Миколаїв а/я 333.
e-mail: arepin13@gmail.com
тел. +38(0512)47-06-36, +38(063) 84-09-865
настоятель о. Олександр Рєпін TChr
Редактори: Рускуліс Лілія, Шаповалова Олена, с.Фаустина OSB